ICT Innovations 2020: Conference Agenda

You can follow the online conference using the links:

We are using Microsoft Teams as a platform for the online conference. You can open the links in any of the following browsers: Google Chrome, Microsoft Edge and Opera or in the Microsoft Teams desktop application.

Thursday, 24 September 2020
9:15 - 9:45
Official opening by the conference chairs Vesna Dimitrova, Ivica Dimitrovski,
and the Dean of Faculty of Computer Science and Engineering, Ivan Chorbev
9:45 - 10:45
Session 1: Deep Learning
Chairs: Ana Madevska Bogdanova and Kosta Mitreski
Hierarchical classification of diatom images with transfer learning Marija Chaushevska, Ivica Dimitrovski, Sašo Džeroski and Hristijan Gjoreski 9:45 – 10:00
Fine - grained image classification using transfer learning and context encoding Marko Markoski and Ana Madevska Bogdanova 10:00 – 10:15

Time series anomaly detection with Variational AutoEncoder using mahalanobis distance

Laze Gjorgiev and Sonja Gievska

10:15 – 10:30

Towards cleaner environments by automated garbage detection in images

Aleksandar Despotovski, Filip Despotovski, Jane Lameski, Eftim Zdravevski, Andrea Kulakov and Petre Lameski

10:30 – 10:45
10:45 - 11:00
Coffee break
11:00 - 11:45
Keynote 1: “The Machine Learning of Time and Applications” by Efstratios Gavves
University of Amsterdam, Netherlands
Chair: Slobodan Kalajdziski
11:45 - 13:00
Lunch break
13:00 - 14:15
Session 2: Security and Cryptography
Chairs: Hristina Mihajloska and Riste Stojanov
Cybersecurity Platforms Assessment Vojdan Kjorveziroski, Anastas Mishev and Sonja Filiposka 13:00 – 13:15
Fast Decoding with Cryptcodes for Burst Errors Aleksandra Popovska-Mitrovikj, Verica Bakeva and Daniela Mechkaroska 13:15 – 13:30
Parallel programming strategies for computing Walsh spectra of Boolean functions Dusan Bikov and Maria Pashinska 13:30 – 13:45
Application of Machine Learning in DES Cryptanalysis Stefan Andonov, Jovana Dobreva, Lina Lumburovska, Stefan Pavlov, Vesna Dimitrova and Aleksandra Popovska-Mitrovikj 13:45 – 14:00
MSWordSST - A New Steganalytical Tool for Microsoft Word Documents Ivan Stojanov, Aleksandra Mileva, Done Stojanov and Natasa Stojkovik 14:00 – 14:15
14:15 - 14:45
Coffee break
14:45 - 15:30
Keynote 2: “A Decade of Machine Learning in Profiled Side-channel Analysis” by Stjepan Picek
TU Delft, Netherlands
Chair: Verica Bakeva
15:30 - 15:45
Coffee break
15:45 - 17:15
Session 3: AI and Data Mining
Chairs: Suzana Loshkovska and Ivan Kitanovski
Correlating Glucose Regulation with Lipid Profile Ilija Vishinov, Marjan Gusev, Lidija Poposka and Marija Vavlukis 15:45 – 16:00
Clustering Learners in Learning Management System to Provide Adaptivity Neslihan Ademi and Suzana Loshkovska 16:00 – 16:15
Correlating HRV to Glucose Levels Ervin Shaqiri, Marjan Gusev, Lidija Poposka and Marija Vavlukis 16:15 – 16:30
Chess as Played by Artificial Intelligence Filemon Jankuloski and Adrijan Bozinovski 16:30 – 16:45
Selecting an Optimal Training Dataset for ML-based AFib Detection Dimitri Dojchinovski and Marjan Gusev 16:45 – 17:00
Clustering Tree Algorithm for Biodiversity Modeling of Diatoms Andreja Naumoski, Georgina Mirceva and Kosta Mitreski 17:00 – 17:15
17:15 - 17:30
Coffee break
17:30 – 18:15
Projects dissemination
Chairs: Ivan Chorbev and Petre Lameski
iTEM: a new approach in teaching Mathematics & STEM courses Konstantinos Petridis 17:30 – 18:00
ESSENSE - Higher education programme on building information modelling towards the development of smart environments for seniors Petre Lameski 18:00 – 18:15

 

Friday, 25 September 2020
9:00 - 10:30
Session 4: E-learning, E-services and Applications. Software Engineering
Chairs: Vladimir Trajkovik and Ljupcho Antovski
Real-Time Monitoring and Assessing Open Government Data: A case study of the Western Balkan Countries Vigan Raca, Natasa Veljkovic, Goran Velinov, Leonid Stoimenov and Margita Kon-Popovska 9:00 – 9:15
Analysis of digitalization in healthcare: case study Goce Gavrilov, Orce Simov and Vladimir Trajkovik 9:15 – 9:30
Transitioning of IT Companies from Waterfall to Agile Methodologies Aleksandra Zhbajnova-Mircheska and Ljupco Antovski 9:30 – 9:45
Applying Process Mining in Population Health Management Ricardo Alfredo Quintano Neira, Gert-Jan de Vries, Ronny S. Mans and Ioanna Sokoreli 9:45 – 10:00
An Overview of GraphQL: Core Features and Architecture Vlatko Spasev, Ivica Dimitrovski and Ivan Kitanovski 10:00 – 10:15
Gender Differences in Online Learning Ermira Idrizi, Sonja Filiposka and Vladimir Trakovik 10:15 – 10:30
10:30 - 11:00
Coffee break
11:00 - 11:45
Keynote 3: “Deep learning for machinery fault diagnosis” by Chuan Li
Dongguan University of Technology, China
Chair: Dejan Gjorgjevikj
11:45 - 13:00
Lunch break
13:00 - 14:45
Session 5: IoT and Smart City. Microprocessors
Chair: Igor Mishkovski and Sasho Gramatikov
Fat Tree Algebraic Formal Modelling applied to Fog Computing Pedro Juan Roig, Salvador Alcaraz, Katja Gilly and Sonja Filiposka 13:00 – 13:15
Cloud Based Personal Health Records Data Exchange in the Age of IoT: The Cross4all Project Snezana Savoska, Vassilis Kilintzis, Boro Jakimovski, Ilija Jolevski, Nikolaos Beredimas, Alexandros Mourouzis, Ivan Chorbev, Ioanna Chouvarda, Nicos Maglaveras and Vladimir Trajkovic 13:15 – 13:30
Temperature dependent initial chemical conditions for WRF-Chem air pollution simulation model Nenad Anchev, Boro Jakimovski, Vlado Spiridonov and Goran Velinov 13:30 – 13:45
Smart City Air Pollution Monitoring and Prediction: A Case Study of Skopje Jovan Kalajdjieski, Mladen Korunoski, Biljana Risteska Stojkoska and Kire Trivodaliev 13:45 – 14:00
Parking Availability Prediction Using Traffic Data Services Ivan Klandev, Marta Tolevska, Kostadin Mishev and Dimitar Trajanov 14:00 – 14:15
Pipelined Serial Register Renaming Dejan Spasov 14:15 – 14:30
A Circuit for Flushing Instructions from Reservation Stations Dejan Spasov 14:30 – 14:45
14:45 - 15:00
Coffee break
15:00 - 15:45
Keynote 4: “Generic acceleration schemes for large-scale optimization in machine learning” by Julien Mairal
Inria Grenoble, France
Chair: Gjorgji Madjarov
15:45 - 16:00
Coffee break
16:00 - 17:15
Session 6: Natural Language Processing
Chairs: Dimitar Trajanov and Sonja Gievska
Improving NER Performance by Applying Text Summarization on Pharmaceutical Articles Jovana Dobreva, Nasi Jofche, Milos Jovanovik and Dimitar Trajanov 16:00 – 16:15
Machine Learning and Natural Language Processing: Review of Models and Optimization Problems Emiliano Mankolli and Vassil Guliashki 16:15 – 16:30
Albanian Syntactic Parsing Arta Misini, Ercan Canhasi and Samedin Krrabaj 16:30 – 16:45
Aspect-term extraction from Albanian reviews with Topic Modeling techniques Majlinda Axhiu and Azir Aliu 16:45 – 17:00
Case Study: Predicting Students Objectivity in Self-Evaluation Responses using Bert Single-Label and Multi-Label Fine-Tuned Deep-Learning Models Vlatko Nikolovski, Dimitar Kitanovski, Dimitar Trajanov and Ivan Chorbev 17:00 – 17:15
17:15 - 17:30
Closing remarks by the conference chairs Vesna Dimitrova, Ivica Dimitrovski